Wcześniak a chusty

 

 

Dziś, 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.  Dzisiejszy wpis miał być o czymś innym ale korzystając z okazji rozwinę ten temat.

Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży to nie tylko miniaturki donoszonego noworodka. Maluchy takie mają nierozwinięte do końca układy oddechowy, nerwowy, pokarmowy itd. i od dnia narodzin często borykają się z wieloma problemami. Dlatego też, muszą być objęte specjalną opieką. Także jeśli chodzi o świat chustowy.

Kangurowanie

Odbywa się już na oddziale intensywnej terapii i może być stosowane zarówno przez mamę jak i tatę. Jest to układanie maluszka ubranego jedynie w pieluszkę na klatce piersiowej rodzica który również nie ma na sobie koszulki. Musi być zachowany kontakt skóra do skóry. Stosowanie tej metody korzystnie wpływa na wszelkie parametry maluszka. Poprawia termoregulację, stymuluje oddech oraz reguluje rytm pracy serca. Poza tym uspokaja dziecko i rodzica, pomaga budować więź między nimi w tej trudnej dla rodziny sytuacji.

Chustonoszenie

Tu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, które muszą być wzięte pod uwagę przez każdego rodzica dziecka urodzonego przedwcześnie:

  1. Decyzja o używaniu chusty powinna być skonsultowana ze specjalistami opiekującymi się dzieckiem (pediatra/neurolog, fizjoterapeuta)
  2. Nauka wiązania wcześniaka powinna przebiegać WYŁĄCZNIE pod okiem wykwalifikowanego doradcy noszenia w chuście. Instruktarz na filmie nigdy nie zastąpi spotkania na żywo a tu jest sytuacja specyficzna, gdzie każdy szczegół ma znaczenie. Dlatego warto by ktoś poprawiał na bieżąco nasze błędy. Ważne jest by wiązanie było wykonane jak najlepiej ze względu na utrzymanie odpowiedniej dla dziecka pozycji.
  3. Wybór chusty – niektóre firmy posiadają w swojej ofercie chusty wcześniacze. Są one węższe niż standardowe, przez co łatwiej je dopasować do malutkiego ciałka dziecka.
  4. Wybór wiązania – najważniejsze by rodzic mógł obserwować swoje dziecko, ze względu na zaburzenia oddychania mogące wystąpić u dzieci przedwcześnie urodzonych. Tak więc zalecane są wiązania z przodu. Do wyboru mamy kangura i chustę kółkową. Te dwa wiązania jako jedyne zapewnią wcześniakowi uzyskanie odpowiedniej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej w chuście a także pozwolą noszącemu na stały kontakt wzrokowy z maluszkiem.
  5. Pozycja dziecka – Ze względu na częste zaburzenia fizjologicznego napięcia mięśniowego, u dzieci takich należy uważać by nie występował tzw. efek scyzoryka czyli zapadnięcie się dziecka w chuście. Maluch „zwija się” w rogalik co może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń oddychania. Z tego powodu u wcześniaków odradza się w początkowym okresie noszenie na plecach.

Chustonoszenie dla wcześniaków jest szczególnie wskazane. Pomaga rozwinąć więź między dzieckiem a rodzicami po czasami długotrwałej rozłące spowodowanej przebywaniem na oddziale intensywnej terapii. Ponadto ciągły ruch rodzica wraz z dzieckiem wspomaga także rozwój układu nerwowego poprzez stymulacje układu przedsionkowego ściśle związanego z np.: koordynacją i odczuciem ruchów całego ciała, właściwą posturą ciała, ruchami gałek ocznych (nauka czytania), napięciem mięśniowym itd. Dzieci przedwcześnie urodzone poprzez długotrwałe przebywanie w inkubatorze pozbawione są takich bodźców ruchowych. Chustonoszenie może mieć wobec tego zbawienny wpływ na rozwój takich maluszków.

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://www.onamota.pl/wczesniak-a-chusty/
Twitter
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *